Kur Latvijā var apgūt veselības psiholoģiju
Sākot no 2013. gada var apgūt Rīgas Stradiņa universitātē. 1,5 gadu un 2 gadu studiju programmas paredzētas studentiem ar iepriekš iegūtu 2. līmeņa profesionālo izglītību psiholoģijā (augstāko profesionālo izglītību psiholoģijā) vai bakalaura izglītību psiholoģijā ar profesionālo kvalifikāciju.
Studiju vide
Studijas notiek mūsdienīgā un tehniski labi iekārtotā vidē. Pamatā tās ir lekcijas un nodarbības, semināri, pārraudzības prakse un konsultācijas. Studijās tiek veicinātas aktīvās mācību metodes, kas ļauj apvienot iegūtās teorētiskās zināšanas ar praktiskajām iemaņām, – interaktīvās metodes (individuālais un grupu darbs), diskusijas, simulācijas lomu spēles, projektu izstrāde, prezentācijas un uzstāšanās, dalība konferencēs, kā arī studentu zinātniskais pulciņš psiholoģijā.
Studiju procesā izmantojam mūsdienīgas izglītības tehnoloģijas, tostarp platformas MOODLE, Panopto un e-studijas, kur docētāji ievieto materiālus studiju kursu apguvei.
- gads ( Pirmais un otrais semestris)
- Iedziļināsies psihologa profesionālās darbības ētiskajos un tiesiskajos aspektos. Varēsi padziļināt zināšanas par organisma funkciju regulāciju un to saistību ar veselību, īpašu uzmanību veltot arī veselīga dzīvesveida sekmēšanai, lietojot mūsdienu tehnoloģijas (e-vidi). Pilnveidosi savu izpratni par pierādījumos balstītu praksi psiholoģijā, kā arī attīstīsi pētnieciskā darba iemaņas, padziļināti apgūstot kvantitatīvo un kvalitatīvo pētījumu metodoloģiju un statistikas metodes psiholoģijas pētījumos, tādējādi nostiprinot savas prasmes patstāvīgi veikt pētījumus un prezentēt iegūtos rezultātus.Padziļināsi izpratni par psiholoģisko izpēti (novērtēšanu), izmantojot zinātniski pamatotas metodes, kā arī attīstīsi un padziļināsi kompetenci psiholoģiskajā konsultēšanā darbā ar klientu vai grupu saskaņā ar klienta / grupas vajadzībām.
Apgūsi psiholoģiskās palīdzības metodes, lietojot īstermiņa konsultēšanu, kognitīvās un uzvedības terapijas tehnikas, krīžu un traumu psiholoģiskās palīdzības tehnikas. Spēsi kritiski izvērtēt savu darbu, atpazīt profesionālos ierobežojumus un iespējas. Apgūsi metodisko materiālu izstrādes un lekcijas vadīšanas pamatus, kritiski izvērtējot izstrādātos materiālus un vadot izglītojošo darbu psihologa praksē.
Izvēles kursos varēsi apgūt zināšanas par sociālo neirozinātni, veselīgu uzturu, sportošanu vai mācīties izstrādāt un īstenot projektus. Varēsi iedziļināties personības teorijās un tajā, kāda ir to saistība ar veselību.
Ja būsi izvēlējies veselības psiholoģijas specializāciju, papildus apgūsi zināšanas klīniskajā veselības psiholoģijā (iegūsi zināšanas par veselības uzvedību, stresu un problēmu risināšanas stratēģijām, kā arī padziļinātu izpratni, kā nākotnē palīdzēt klientiem vai pacientiem pārvarēt stresu, sekmējot viņu veselību), sabiedrības veselībā, kā arī veselības un slimības psihosociālajos aspektos, rehabilitācijas procesos un darba veselības psiholoģijā. Gūsi izpratni par to, kā veikt preventīvus pasākumus veselības stiprināšanai un uzlabošanai.
Savukārt studenti, kuri izvēlēsies konsultatīvās psiholoģijas specializāciju, šajā studiju posmā papildus apgūs zināšanas un iedziļināsies individuālajā psiholoģiskajā konsultēšanā, sistēmisko pieeju konsultēšanā un papildus apgūs kreativitātes tehnikas psiholoģiskajā konsultēšanā.
2. gads (trešeis semestris).
- Programmas noslēgumā būs jāizstrādā un jāaizstāv maģistra darbs, kā arī jānokārto Valsts kvalifikācijas eksāmena pārbaudījums psiholoģijā.
Studiju metodes
Apgūto zināšanu, prasmju un kompetenču novērtēšanā izmanto tādas vērtēšanas metodes kā rakstiskos un mutiskos eksāmenus, testus, esejas, diskusijas, prezentācijas, gadījumu analīzi vai lomu spēles un tai sekojošu analīzi.
Praktiskajās nodarbībās galvenā uzmanība tiek pievērsta gan praktisko prasmju trenēšanai atbilstoši psihologa profesijas standartam noteiktā profesionālās darbības jomā, gan pašrefleksijas veicināšanai, kas sekmē profesionālo izaugsmi.
Katrā prakses vietā būs pieejams prakses vadītājs (sertificēts psihologs pārraugs) – partnerinstitūcijas darbinieks, kas sniedz atbalstu studentiem, kā arī ir pieejamas regulāras pārraudzības prakse, kur varēsi analizēt savu pieredzi un gūt atgriezenisko saiti un praktisku atbalstu problēmsituācijās.
Psiholoģijas laboratorija studentiem nodrošina atbilstošas telpas psiholoģiskas konsultēšanas prasmju trenēšanai, kā arī psiholoģiskas izpētes prasmju trenēšanai ar digitalizētiem psiholoģiskiem testiem un datorizēto elektroencefalogrammas sistēmu.
Pateicoties ciešajai sadarbībai ar dažādu institūciju profesionāļiem psiholoģijas nozarē, tiek uzklausīts darba devēju viedoklis par studiju programmas pilnveidošanu, lai sasniegtu augstākos profesionālos standartus. Darba devēji iesaistās studiju programmas kvalitātes padomē, kā arī studiju noslēguma pārbaudījumos.
- Programmas noslēgumā būs jāizstrādā un jāaizstāv maģistra darbs, kā arī jānokārto Valsts kvalifikācijas eksāmena pārbaudījums psiholoģijā.
Plašāka informācija – http://www.rsu.lv/studiju-iespejas/magistra-studijas/studiju-programmas/veselibas-psihologija
Kontaktinformācija: Programmas vadītāja: docente Jeļena Koļesņikova
Rīgā, Anniņmuižas bulvārī 26a, 314. kab., tālrunis: +371 29332698, E-pasts: Jelena.Kolesnikova@rsu.lv